Ta strona jest tworzona przy użyciu danych Wikimapii. Wikimapia jest ogólnodostępnym przedsięwzięciem wolontariuszy z całego świata. Zawiera informacje o 32478081 miejsc.
Dowiedz się więcej o Wikimapii i przewodniku..
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska,
Nowan
napisał
18 lat temu:
przy ulicy Leona Szumana, to jest druga część polikliniki połączona przejściem podziemnym z ulicą Generała Henryka Dąbrowskiego
ul. Szosa Lubicka, 182,
duch gość
napisał
18 lat temu:
oddnajdz mnie
ZSPS i VIII LO w Toruniu,
Rav87 gość
napisał
18 lat temu:
Ukończyłem tą szkołę i jestem dumny z zawodu technologa żywności
Pozdro dla Umańskiego
ul. Władysława Dziewulskiego, 15,
shadow gość
napisał
18 lat temu:
Blok mieszkalny. Mieszka tam Radosław Gowin.
Toruński Młyn Parowy Leopolda Rychtera (1887r.).,
denis gość
napisał
18 lat temu:
GDZIEŚ NA NECIE SĄ ZDJĘCIA WEWNĄTRZ MŁYNA
Osiedle Podchorążych,
radex gość
napisał
18 lat temu:
ale tam dźwigów. Napakowali tych bloków :/
Plac apelowy,
konio48 gość
napisał
18 lat temu:
pochodzilo sie po tym placu
Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia "CSAiU".,
konio48 gość
napisał
18 lat temu:
byłem w tej jednostce elewem kursu uzbrojenia szkoły młodszych specjalistów. jesien 03-04
Przejscie podziemne,
Tomek G. gość
napisał
18 lat temu:
Pozdrowienia dla Dagmary ;)
ZSPS i VIII LO w Toruniu,
Agnieszka : gość
napisał
18 lat temu:
O tak, dobra szkola ;)
ul. Heleny Piskorskiej, 1,
Patryk
napisał
18 lat temu:
Najdłuższy jest przy ul. Gagarina 170/200 (216m). Ten ma tylko 162m:)
ul. Zygmunta Krasińskiego, 101,
B gość
napisał
18 lat temu:
Kocham Ciebie Basiu :D
Toruńska Energetyka CERGIA S.A.EC2,
ja gość
napisał
18 lat temu:
EC2
IX Liceum Ogólnokształcące,
tom gość
napisał
18 lat temu:
chodziłem do tej szkoły jak była podstawówką rocznik 80-88
IV Liceum Ogólnokształcące; Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4,
Stealth gość
napisał
18 lat temu:
jak to jest szkoła dla elity, to nie wiem jakim cudem mnie do niej przyjeli :D
Gospoda "Pod Modrym Fartuchem",
RayWin gość
napisał
18 lat temu:
Mieszkałem tuż obok tej gospody, za rogiem, przy ul.Krzyżackiej 4 (a obecnie jest to ul.Slusarka 4 ). Małe sprostowanie co do opisu. Otóż ta gospoda rzeczywiście istnieje od 1489 roku. Początkowo była to zwykla karczma piwna, ale już od XVII wieku, w tej gospodzie zbierali się miejscowi Bracia Wolnomularze ( Masoneria ). Z tego powodu, nie przypadkowa jest nazwa -"Gospoda Pod Modrym Fartuchem", jako że ten murarski fartuch to właśnie ówczesny symbol stowarzyszenia braci wolnomularzy. Na fotografii nie jest to widoczne, ale nad drzwiami gospody zawieszona jest wywieszka - fartuch murarski z datą 1489 r. Tę wywieszkę wykonał w 1960 roku toruński artysta metaloplastyk Rajmund Winiarski. Nowa wywieszaka jest idealną kopią znacznie przerdzewiałego orginanego pierwowzoru. Równiż wszystkie inne metaloplastyczne elementy wyposazenia gospody wykonał ert, Rajmund Winiarski - a w tym kute ręcznie stalowe kraty, kinkiety, zawiasy, klamki, balustrady, żyrandole itp.
A co do samej gospody z lat 1960 i dalej. Po remoncie kapitalnym, była to naprawdę wspaniałe miejsce, niezwykle nastrojowe, mające swój niepowtarzalny urok. Tu, na 2-gim piętrze można było się schować z dziewczyną w małym pokoiku i popijać pyszne wino lub kawę. W tej gospodzie nawet z czasów największej komunistycznej nędzy, kiedy to zwykla kawa była rarytasem nie spotykanym w sklepach, tu zawsze serwowano pyszną kawę z bitą prawdziwie wiejską śmietaną.
Były też podawane ciasta własnego wyrobu, np. marcelllo, torty kawowe i cytrynowe wytwarzane przez panie kucharki w kuchni tuż obok. Serwowano też przesmaczne lody w ogromnych porcjach i z bakaliami, bananmi, pomarńczami lub truskawkawi. Jak na komunistyczne czasy, takie rarytasy były czymś nadzwyczajnym. A panie kucharki i kelnerki po prostu przesympatyczne. Dziękuję, jeśli któraś z pracujących tam dawniej Pań czyta te słowa.
Gdy chciałem kogoś sczególnie dobrze ugoscic, zapraszałem własnie do tej gospody.
Chyba około 1972 roku gosciłem w Toruniu kilkoro Rosjan brzybyłych służbowo z komunistycznego Związku Radzieckiego. Zaprosiłem ich na ciasto, kawę i lody do Gospody Pod Modrym Fartuchem. Wiedziałem z góry, jaka będzie ich reakcja wiedząc, że takie rarytasy jak kawa i lody są w ZSRR nie spotykane.
Oni nie mogli wprost uwiezrzyć, że ta kawa i bita śmietana są prawdziwe. Paptrzyli, patrzyli i bali sie cokolwiek spróbować. Musiałem ich namawiać, że to napradę jest smaczne, jadalne i prawdziwe, że całkiem zwyczajne w każdyn normalnym kraju oprócz Związku Radzieckiego oczywiśćie. Zdziwienie i szok tych komunistycznych radzieckich obywateli był bezgraniczny. Oni nie mogli wprost uwierzyć, że ot tak poprostu, można wejść do gospody bez specjalnej przepustki jak u nich i zamówić sobie takie pysznośći.
Pamiętam dobrze jak było, bo często bywałem w tej gospodzie mieszkając tuż obok.
Szkoła Podstawowa nr 1,
RayWin gość
napisał
18 lat temu:
Tak, chodzilem do tej szkoły podstawowej. mieszkałem nieopodal przy ul.Lrzyzackiej 4 ( obecnie Slusarska 4 ). Do roku chyba 1966, w tym samym budynku mieściła się także Szkoła Podstawowa Nr 14. Zawsze trwały walki podwórkowe pomiędzy uczniami tych dwóch szkół. W tej szkole była także Harcówka
Szcepu Harcerskiego R-15, skłdającego sie z 4 druzyn męskich, 2 zuchowych i jednej żeńskiej. Komendantem Szczepu był hm. Zbyszko Cieszyński. W tym Szczepie, był też założony 1-szy w Toruniu Harcerski Klub Krótkofalowców ZP2ZBE z incjatywy hm. mjr. Mariana Pietrzaka: znak radiowy: SP2DEH. Harcerzami i członkami klubu byli także: SP2DKF, SP2DKG, SP2DWA, SP2DKI, SP2EEF,SP2ERD,SP2ERH, SP2EUI, SP2FZW, SP2RXD, SP2GBL, SP2IAZ, SP2IWL, SP2LQO,SP2NA, SP2RED, SP2MKQ,SP2RXA I WELU INNYCH ZNAMIENITYCH KOLEGÓW.
ul. Józefa i Sylwestra Buszczyńskich, 9,
Osman gość
napisał
18 lat temu:
Moj ulubiony blok w toruniu
Kolejowa wieża ciśnień,
kazio_rozlamowiec gość
napisał
18 lat temu:
drugiej takiej nigdzie nie widziałem, no moze Orthank w Isengradzie naprawde robi wrażenie
Miejsce Napalmowych Ćwiczeń Wojskowych,
kazio_rozlamowiec gość
napisał
18 lat temu:
nawet opony powykopywali... zostało tylko troche betonu
Toruń - najnowsze komentarze