Języki:

  • Polski
Ta strona jest tworzona przy użyciu danych Wikimapii. Wikimapia jest ogólnodostępnym przedsięwzięciem wolontariuszy z całego świata. Zawiera informacje o 32483374 miejsc. Dowiedz się więcej o Wikimapii i przewodniku..

Toruń - najnowsze komentarze

  • Fort VII "Tadeusz Kościuszko", mk4x gość napisał 14 lat temu:
    W porannych łapankach od 17 do 21 pazdziernika 1939 r. - urzednikow, nauczycieli, ksiezy, lekarzy, adwokatow, bardziej czynnych spolecznie w okresie miedzywojennym i co zamozniejszych Polakow. Spora grupe stanowili nauczyciele oraz mlodziez w wieku 16-20 lat. Miejscem zgrupowania wszystkich, okolo 1.200 w ten sposob zatrzymanych osob, stalo sie prowizoryczne wiezienie uruchomione w starym Forcie VII. Doprowadzeni do Fortu VII wiezniowie stawali przed obliczem komisji zlozonej z kilku gestapowcow oraz miejscowych volksdeutschow. Wsrod nich rozpoznano m.in. kupcow braci Heyerow, wlasciciela ksiegarni Wallisa, aptekarza Heiningera, stolarza Heisego, grabarza cmentarza ewangelickiego Pomerenkego, adwokata Kohnerta, inz. Wiesego i jednego z wiekszych sadystow - stolarza Karla Straussa, ktory pelnil funkcje komendanta Fortu VII. W zimnych, wilgotnych celach Fortu, przeznaczonych dla 6-12 zolnierzy, umieszczano od 50 do 80 ludzi. Noce wiezniowie spedzali na betonowej podlodze; za poslanie sluzyla skapo rozsypana sloma. Przeznaczonych na rozstrzelanie umieszczano w celi smierci, a nastepnie przeprowadzano do tzw. ciemnicy, gdzie juz nikt nie otrzymywal ani pozywienia, ani picia. Przed wywiezieniem na rozstrzelanie zwykle przebierano ludzi w stroj wiezienny i strzyzono glowy. Komisja w wymienionym powyzej skladzie skazala na smierc m.in. inspektora szkolnego Wiktora Lesniewicza i wielu polskich nauczycieli, prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej ziemianina Jana Donimirskiego, prezesa Pomorskiego Towarzystwa Rolniczego Lecha Czarlinskiego, adwokatow dr. Pawla Ossowskiego i Pawla Strzyzowskiego, inspektora PKP Jerzego Gajdusa, radce miejskiego Franciszka Wiecka i jego dwoch synow, urzednika Dyrekcji Lasow Panstwowych Mieczyslawa Ziolkowskiego.
  • Wyższa Szkoła Kultury Społeczej i Medialnej, mk4x gość napisał 14 lat temu:
    Powinien zostać biznesmenem a nie księdzem. Z drugiej strony w USA jest takich kaznodziei bez liku. W Polsce jest po prostu pierwszy w tym religijnym biznesie.
  • Dawna wiata magazynowa, mk4x gość napisał 14 lat temu:
    Na terenie stacji meteo znajdują się otwory obserwacyjne (piezometry) wód podziemnych warstw wodonośnych piętra plejstoceńskiego (gł. 5 m) i górno-kredowego (gł. 75 m).
  • Colllegium Humanisticum UMK, mk4x gość napisał 14 lat temu:
    Otwarcie miało miejsce w październiku 2011. Koszt 77 mln. Mam nadzieję, że budynek lepiej zaprojektowany (i wykonany) niż budynek Biologii i Nauk o Ziemi.
  • Schron piechoty J-1 (B-59), Deusmax napisał 14 lat temu:
    ostatnio złomiarze wycieli wentylację podłogową, nawet posadzkę rozkuli.
  • ul. Stanisława Małachowskiego, 12, rasalve napisał 14 lat temu:
    ZBRODNIA !!!!
  • Dawna fabryka Woytona, xgran napisał 14 lat temu:
    Podobno Imperium Rzymskie...
  • Pomnik Bawarczyków, xgran napisał 14 lat temu:
    Bawarczycy których ten pomnik upamiętnia byli wtedy jednymi z nielicznych wiernych sojuszników Polski ( i Torunia). Wielu z nich poległo w walce lub zmarło z dala od swojej Ojczyzny. I za to Im chwała i szacunek. I z tego względu to nie jest pruski pomnik.
  • Kościół św. Wawrzyńca - lokalizacja, xgran napisał 14 lat temu:
    I bardzo dobrze, że nie mamy kolejnego p u s t e g o parkingu kosztem wspaniałego skweru.Jest już kilka parkingów bez samochodów i wystarczy...
  • Teren dawnego klasztoru franciszkanów, xgran napisał 14 lat temu:
    Obecnie część klasztoru jest w trakcie rekonstrukcji. I bardzo dobrze. Może to być początkiem rekonstrukcji innych ciekawych a zniszczonych obiektów i budynków.
  • Bank Rolny (obecnie BGŻ), arch. M. Lalewicz, 1937 r., xgran napisał 14 lat temu:
    Z wyposażenia zachowana oryginalna stolarka drzwiowa i okienna oraz stanowiąca wykładzinę ścienną na sali konferencyjnej. Zostało także kilka ciężkich szaf metalowych ( parapancernych)z oryginalnymi malunkami. Piękny budynek z okazałym wnętrzem.
  • Podwalnia Bastionu VI, xgran napisał 14 lat temu:
    Jeden z elementów fortyfikacji toruńskich (pruskich). Zachowane oryginalne drzwi, żaluzje oraz charakterystyczne okratowanie.Bardzo dobrze zachowany. W środku w jednej z komór rosyjskie napisy m.in. nie kurit.
  • Wykopaliska archeologiczne (zabudowania XIX wieczne), rasalve napisał 14 lat temu:
    nie odwołana, rozpoczecie pod koniec 2011
  • działki ul. Bema, Sonne gość napisał 14 lat temu:
    Duża część działek zniknie z powodu rozbudowy ulicy Bema do 2 x 2. Początek w październiku 2011.
  • Budynek Urzędu Marszałkowskiego i ..., rasalve napisał 14 lat temu:
    Kujawsko Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych
  • ul. Antoniego Antczaka, 39/41, rasalve napisał 14 lat temu:
    Kujawsko pomorska IZba leczniczo-weterynaryjna ; Biuro Geologa Wojewódzkiego
  • ul. Tadeusza Kościuszki, 87, rasalve napisał 14 lat temu:
    teraz w remoncie (wrzesień 2011)
  • Przystanek Osobowy Toruń Barbarka, rasalve napisał 14 lat temu:
    w 2011 też pociąg przyjechał :D w przyszłości mają być regularne weekendowe kursy na barbarkę, planuje się także przesunięcie torów w okolice osady.
  • ul. Joachima Lelewela, 42, euz gość napisał 14 lat temu:
    Dawniej w tym miejscu byl fabryczny basen przeciwpozarowy
  • Klub kotłownia, euz gość napisał 14 lat temu:
    To nie klub kotlownia! kotlownia jest bardziej na wschod od tego miejsca z reszta jest opisana